Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Smrek východný (Picea orientalis /L./Link.)

Rod: Smrek (Picea) | Čeľaď: borovicovité (Pinaceae)

Pôvod:      

Je to vždyzelený strom vzhľadovo sa na prvý pohľad príliš nelíši od smreka obyčajného. Jeho pôvodným areálom je Kaukaz, južný okraj európskeho Ruska a ku Kaukazu priliehajúce pohoria v severovýchodnej časti Turecka pri Čiernom mori. Do Európy bol privezený v roku 1770  pre svoj dekoratívny vzhľad.

Opis:

Ihličnatý strom dorastajúci do výšky 25 až 40 m, výnimočne až 60 m, s priemerom kmeňa 1 až 1,5 m a široko kužeľovitou, až k zemi siahajúcu korunou a špicatým vrcholom. Kmeň rastúci z plytkého koreňového systému má v mladosti kôru hladkú a červenohnedú, neskôr jemne brázdenú a hnedú. Stromy začínajú plodiť najskôr vo veku 25 až 30 rokov a dožívajú sa 400 až 450 rokov.

Nároky:

Smrek východný znesie veľké zatienenie, suché stanovište, horúce leto a je bežne odolný proti mrazu do -30 °C, na pH a kvalitu pôdy nie je náročný. Bez problémov sa prispôsobuje aj klesajúcemu objemu zrážok a tým aj znižujúcej sa pôdnej vlhkosti na terajších európskych stanovištiach. V domovine má optimum rastu v nadmorskej výške 1300 až 1800 m, často sa ale rastie aj vo výške cez 2100 m, kde vytvára s jedľou kaukazskou a bukom východným hornú hranicu lesa.

Využitie:

V mieste hlavného rozšírenia je významnou produkčnou drevinou. Je široko využívaný pre výrobu nábytku, preglejok, pre stavbu domov a ďalších ľahkých stavieb, na obklady, šindle, prepravné debny a buničinu na výrobu papiera. Pestuje sa aj na vianočné stromčeky. Pre vonkajšie použitie dreva je nutná jeho impregnácia proti hmyzím aj hubovitým škodcom.

Na Slovensku je vhodnou drevinou pre dekoratívne sadovníctvo, kde sa presadzuje ako pomerne rýchlo rastúci strom s rovným kmeňom, ozdobnou, tmavo zelenou korunou a šiškami v čase plodnosti. Má veľké množstvo kultivarov /asi 60/.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust