Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Borovica armandova (Pinus armandii Franch.)

Rod: Borovica (Pinus) | Čeľaď: borovicovité (Pinaceae)

Pôvod:      

Borovica Armandova (Pinus armandii) je stredne vysoká borovica pochádzajúca z Číny, prirodzene sa vyskytuje na Tchaj–vane a Myanmare.

Opis:

Vyznačuje sa piatimi ihlicami vo zväzku a až 14 cm dlhými šiškami. Borovica Armandova je strom dorastajúci do výšky 35 m. Kmeň dosahuje priemer 1 m. Koruna je u mladých stromov kužeľovitá, u starších stromov zaoblená a nepravidelne zavetvená. Borka je u mladých stromov hladká a hnedošedá, u starších stromov doskovitá a rozpraskaná do štvorcov, čiernohnedá až šedo červeno hnedá. Letorasty sú zelené či šedozelené až šedohnedé. Ihlice sú tenké a svetlo zelené vo zväzkoch po 5 (vzácne tiež po 7),i hlice sú 8-15 cm dlhé. Semená sú žltohnedé, tmavohnedé alebo čierne, 10-15 mm dlhé a 6-10 mm široké, bezkrídle. Semená dozrievajú v septembri až októbri druhého roku.

Využitie:

Je to hospodárska alebo okrasná drevina, ako zdroj reziva pre stavebníctvo, na výrobu železničných pražcov, drevných vlákien. Tento strom je v Číne významný ako okrasný strom, často sa sadí v arborétach celého sveta, v zahradách a parkoch sa vysádza málo.

Pinus armandii varieta mastersiana je považovaná za ohrozenú, velmi kvalitné drevo stromu, používané v tesárstve a na výrobu nábytku, vedie k nadmernému rúbaniu tejto variety a k znižovaniu  jej populácie. Niekoľko stanovíšť stromu je chránené v národnom parku Yushan National Park v Tchaj-wane.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust