Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

borovica drobnokvetá (Pinus parviflora 'Glauca')

Rod: Borovica (Pinus) | Čeľaď: borovicovité (Pinaceae)

Pôvod:

Pochádza z horských polôh ostrovov Honšú a Hokkaidó v Japonsku až Južnej Kórey.

Opis:

Dorastá na stredne veľký, kužeľovitý ihličnan s úzkou korunou, vzpriamenými konármi a jemným, asi 5 cm dlhým, modro-zeleným ihličím. V mladosti má otvorenú, vzpriamenú, hustú korunu, ktorá časom dorastá na impozantne širokú. V dobrých podmienkach dosahuje výšku 10-12 metrov a vytvára vysoký, elegantný, hustý strom nepravidelného tvaru široký 5-7 m. Dlhé, voňavé a jemné ihličie má na konároch usporiadané husto a mierne skrútené. Na koncoch konárikov vyrastajú modrasté alebo zeleno-modré husté zväzky ihličia a po celý rok dodávajú celému stromu celkovú jemnú štruktúru. Hnedo-červené šišky veľkosti 2,5-10cm zotrvávajú na strome po niekoľko rokov. Jeho šupinatá, purpurovo-hnedá kôra poskytuje záhrade ďalšiu štruktúru.

Nároky:

Odoláva chladu až do -32 stupňov Celzia. Aj keď je skromnejšia na svetlo ako väčšina ostatných borovíc, rastie najlepšie na výslní a má rada voľný priestor. Na substrát nie je náročná, bude sa jej dariť aj v chudobnejších pôdach a na skalnatých stanovištiach. Najdôležitejšie je dostatočne priepustná pôda, ktorá by mala byť ľahko vlhká. Nadmerné, dlhšie trvajúce sucho jej neprospeje. Výborne sa hodí aj do mestského prostredia, vykazuje totiž zvýšenú odolnosť voči znečistenému ovzdušiu.

Využitie:

Práve pre svoj pozvoľný rast má borovica drobnokvetá  husté kvalitné drevo, ktoré sa v Japonsku používalo u rezbárov. Pre svoj malebný habitus, nepravidelný rast a modrastú či sivo-zelenú farbu nájde uplatnenie v každej záhrade . Vďaka svojim vlastnostiam sa výborne hodí pre pestovanie ako bonsaj.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust