Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Borovica pyrenejská (Pinus uncinata Mill. Ex Mirb.'Loucky')

Rod: Borovica (Pinus) | Čeľaď: borovicovité (Pinaceae)

Pôvod:

Vyskytuje sa v horách (Pyreneje, západné Alpy, a západné Švajčiarsko) až do nadmorskej výšky 2300 m. n. m. (optimálne 1500-2200 m. n. m.). Na Slovensku sa prirodzene nevyskytuje, vyskytuje v parkových a záhradných výsadbách a arborétach.

Opis:

Borovica pyrenejská je strom 10-30 metrov vysoký s pravidelnou ihlanovou úzkou korunou a rovným kmeňom. Najprv bol považovaný za varietu borovice horskej Pinus mugo. Šišky sú 2-7 cm dlhé, kužeľovité, extrémne zygomorfné (nesymetrické), výstredne stopkaté, pupok je excentrický. Apofýzy vyčnievajú na voľnej strane viac než na strane obrátenej k vetve. Od borovice barinnej sa odlišuje predovšetkým rozdielnymi ekologickými nárokmi. Na rozdiel od borovice barinnej má o niečo kratšie a tmavšie ihličie. Počet ihlíc vo zväzku 2.

Nároky:

Rastie na suchších i mierne vlhkých chudobných pôdach, na kyslých aj vápenitých, na slnečnom stanovišti, rastie pomaly, na mráz nie je citlivá, dobre znáša sucho a vydrží aj znečistené prostredie čo je výhodou výsadby v mestskom prostredí.

Využitie:

Zakrpatené kultivary sa hodia  do väčších skaliek alebo solitérne pozdĺž ciest a na terasy.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust