Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Slivka čerešňoplodá (Prunus cerasifera Ehrh.'Rosea')

Rod: Slivka (Prunus) | Čeľaď: ružovité (Rosaceae)

Pôvod:

Druh slivka čerešňoplodá, myrobalán (P. cerasifera) je pôvodom z Ázie. U nás  pestuje v parkoch ako okrasný strom.

Opis:

Kvitnúca slivka (Prunus cerasifera) je vzpriamený opadavý strom. V dospelosti vytvára solitér guľovitého, okrúhleho alebo kužeľovitého vzrastu. Jej mladé jarné listy sú tmavo-červené a neskôr získavajú atraktívne purpurové sfarbenie, ktoré si zachovávajú počas celého leta. Na začiatku a počas jari jej veľké množstvo žiarivo ružových miskovitých kvetov dramaticky kontrastuje s holými purpurovými konárikmi. Odroda „Rosea“  má listy v mladosti purpurovo bronzovej, neskôr pozvoľna skôr bronzovo zelenej farby, v neskorom lete sú celé zelené; kvety čisto lososovo ružovej farby.

Nároky:

Rastie na slnku aj v tieni na všetkých nie príliš kyslých pôdach. Uprednostňuje humózne, mierne suché až vlhké hlinitopiesčité pôdy. Je veľmi odolná voči chladu, dobre znáša suché počasie, mestskú klímu, vietor aj vlhkosť. Vynikajúci malý strom, ktorý sa hodí do každej záhrady.

Využitie:

Môžeme ju použiť ako nízky strom, väčší solitérny (samostatne stojaci) ker alebo ako voľne rastúci živý plot, ktorý si vyžaduje málo strihania. Ovocie má medzi labužníkmi veľmi dobrú povesť. Ovocie Mirabelky je dokonalá surovina na spracovanie, preto sa z ovocia pripravujú šťavy, džemy a kompóty.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust