Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

javor horský (Acer pseudoplatanus 'Worley')

Rod: Javor (Acer) | Čeľaď: javoroviré (Aceraceae)

Pôvod:

  Druh dreviny javor horský je  z čeľade mydlovníkovité. Je to veľký opadavý a širokolistý strom, tolerantný voči vetru a pobrežnému prostrediu. Ide o horskú drevinu. Je pôvodom zo Strednej Európy a Západnej Ázie, od Francúzska na východ do Ukrajiny, severného Turecka a na Kaukaz a južne z hôr severného Španielska a Talianska.

Rozšírenie:

Môže rásť do výšky asi 40 m. Konáre tvoria širokú a zaoblenú korunu. Mladá kôra je sivá a hladká, keď je staršia, odlupujú sa z nej nepravidelné šupiny. Listy rastú na dlhých červených stopkách, sú veľké a dlhé, s piatimi veľkými vyrastajúcimi lalokmi a hrubými zúbkami. Kvety sú zelenožltej farby a visia v súkvetiach nazývaných metlina (panicula). Okrídlené semená alebo dvojnažky (diachenium), sa tvoria v pároch. Odroda „Worley“ je varieta žltého javora , ktorá môže narásť až do 15 metrovej výšky a šírky. Strom má nepravidelnú korunu. Worley sa používa ako parkový strom, prípadne do veľkej záhrady. Je to jeden z najkrajších žltých javorov.

Nároky:

           Javor horský je ekologický viazaný na hlboké humózne čerstvé pôdy vlhkej horskej klímy a chladnejších údolí okolo vodných tokov. Pri dostatku vzdušnej vlhkosti obsadzuje sutinové stanovišťia a rokliny.

Využitie:

            Drevo javora horského je tvrdé, krémovo biele husté drevo, ktoré sa používa na výrobu hudobných nástrojov, nábytku, v stolárstve, na drevené podlahy a kuchynské náradie. Je tiež dobrý ako palivové drevo. Jarná miazga sa používa na výrobu cukru a výrobu alkoholických a nealkoholických nápojov.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust