Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

jedľa balzamová (Abies balsamea var. phanerolepis Fern.)

Rod: Jedľa (Abies) | Čeľaď: borovicovité (Pinaceae)

Pôvod:

Prvýkrát opísaná v roku 1909 Merrittom Lyndonom Fernaldom. Známa je pod názvom „Kanaánska jedľa“, lebo pochádza z jednej jej pôvodných lokalít, z údolia Canaan v Západnej Virgínii.

Opis:

Kanaánska jedľa je atraktívny stredne veľký strom, ktorý všeobecne dosahuje výšku 12 až 17 m a šírku 6 až 7,5 m. Vykazuje pomerne hustú pyramídovú korunu so štíhlym špirálovitým hrotom, ktorý často dodáva formálny vzhľad. Farba listov je lesklá tmavozelená až modrozelená so striebristými stomatickými pásikmi na spodnej strane ihlíc. Tie sú zvyčajne dvojradové, dlhé 2 - 4 cm a na konári sa šíria a nepreplňujú sa. Na niektorých stromoch majú tendenciu byť kratšie a zakrivené nahor, aby zakryli horné strany vetvičiek. Šišky sú v mladosti tmavofialové, dozrievajú do sivohneda.

Nároky:

Kanaánska jedľa toleruje pôdy s menej dokonalým odvodnením, ale najlepšie sa jej darí v hlbokej a dobre priepustnej hline s dostatočnou vlhkosťou. Vyhovuje jej chladnejšie podnebie.

Využitie:

V posledných rokoch sa vyvinul značný záujem o použitie kanaánskej jedle ako druhu vianočného stromčeka. Bohužiaľ, jej použitie ako krajinnej ozdoby zostalo do značnej miery bez povšimnutia.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust