Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Javor cukrodarný (Acer saccharum Marsh.)

Rod: Javor (Acer) | Čeľaď: javoroviré (Aceraceae)

Pôvod:

Druh východu Severnej Ameriky , ktorého areál sa tiahne od južných oblastí kanadských provincií Ontario a Quebec, až po východné Kansas a Oklahomu na západe, k juhu zostupuje cez Apalačské hory až do Alabamy.

Opis:

Opadavý strom dosahujúci výšku 25-40 m, borka šedohnedá, popraskaná a koruna rozložitá. Listy sú stopkaté, dlaňovito 3-5laločné, 8-14 cm dlhé i široké, po okraji zubaté, na líci zelené, na rube sivobiele, na jeseň sa farbí do žltooranžová až červena. Kvetenstvo je strapcovité, kvety sa objavujú ešte pred listami, sú drobné, zvončekovité, zelenožlté. Kvitne v apríli. Krídla dvojnažiek sú skoro súbežné alebo zvierajú ostrý uhol.

Nároky:

Rastie vo vlhkých lesoch, v mokradiach, v suchších oblastiach sa zvyčajne objavuje na brehoch vodných tokov, znáša aj prechodne zaplavovaná stanovište.

Využitie:

Býva vysádzaný v parkoch ako okrasná drevina. Je v mnohých kultivaroch, ktoré sa od seba odlišujú svojou veľkosťou, celkovým habitom, ale napríklad aj jesenné farbou listov. V Severnej Amerike sa pestuje na komerčné účely, z jeho miazgy sa získava javorový sirup.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust