Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

sumach pálkový (Rhus typhina L.)

Rod: Sumach (Rhus) | Čeľaď: obličkovcovité (Anacardiaceae)

Pôvod:

Pochádza zo Severnej Ameriky, odkiaľ bol v roku 1622 dovezený ako okrasná drevina. Z parkových výsadieb a výsadieb popri cestách sa postupne rozšíril aj na ďalšie plochy. Viac sa vo voľnej krajine (t.j. mimo sídiel) vyskytuje v teplejších častiach Slovenska, ale je možné ho vidieť aj severnejšie.

Opis:

Drevina dekoratívneho vzhľadu, s riedkou korunou, vysoká 5 až 8 metrov. Kôra je hladká červenohnedá s vidlicovito vetvenými konármi, ktoré sú hnedo plstnaté. Listy sú striedavé, nepárno perovité, pomerne veľké, až 50 cm dlhé, až s 31 až 37 kopijovitými na okraji vrúbkovanými lístkami, dlhými až 12 cm. Na jeseň sa sfarbujú do žltých až červených odtieňov. Na konci konárov sa v júni až júli vytvárajú husté metliny jednopohlavných kvetov. Samčie kvety sú žltozelené, samičie tmavočervené. Na jeseň sa vytvoria červené šúľkovité súplodia.

Nároky:

Nie je náročný, znesie sucho, vlhko aj menej výživné pôdy. Dobre rastie aj v mestskom prostredí. Šíri sa najmä vegetatívne, koreňovými výmladkami. Ak sa nové výhonky narastené z koreňov v okolí pôvodného stromu neodstraňujú, vytvorí sa hustý porast.

Využitie:

Ako dekoratívna drevina sa využíva v parkoch a záhradách. Drevo sa využíva v rezbárstve. Vzhľadom na to, že ide o inváznu drevinu, je potrebné mať tento druh pod kontrolou. Nestačí len mechanické odstraňovanie výrubom, ale je potrebná aplikácia herbicídneho prípravku na odstraňovanie rastlín, na reznú plochu priamo po výrube.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust