Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

ruža vráskavá (Rosa rugosa Thunb.)

Rod: Ruža (Rosa) | Čeľaď: ružovité (Rosaceae)

Pôvod:      

Rastlina pochádzajúca z Japonska a Číny.

Opis:

Ruža vráskavá dorastá do výšky 1,5 m a široko košatie. Konáriky sú silno obsypané ostňami. Listy má lesklé, zelené a vráskavej textúry. Na jeseň sa sfarbujú do zlata, oranžova alebo do červena. Kvitne od júna do septembra veľkými sladko a príjemne voňajúcimi kvetmi, ktoré sa sporadicky objavujú do mrazov. Šípky majú guľovitý tvar, sú veľké ako malé paradajky oranžovo-červenej farby.

Nároky:

Je to nenáročná, vhodná aj do málo úrodnej, suchšej a piesčitej pôdy, nie je náročná ani na zálievku, nesmie byť prelievaná. Vyžaduje slnečné miesto prípadne polotieň. Nevadí jej zimné zasolenie, potrebuje dostatok priestoru pre rast, odolná je aj proti mrazom. Šípky sa nesmú nechať prezrieť, pretože strácajú svoju vitamínovú hodnotu.

Využitie:

Vhodná je na výsadbu pri chodníkoch, na svahy, pretože ich spevňuje svojimi koreňmi, ale vhodná je aj do živých plotov. Dobre slúži ako pokryvná drevina, lebo dobre odnožuje. Jej šípky obsahujú vysoké množstvo vitamínu C, B, K, pektíny, triesloviny, silice a minerálne látky. Sú vhodné na marmelády a sirupy, ale aj sušené na šípkový čaj a iné produkty ako z obyčajných šípok.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust