Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Vŕba biela f. Tristis (Salix alba L. 'Tristis')

Rod: Vŕba (Salix) | Čeľaď: vŕbovité (Salicaceae)

Pôvod:

Bola vyšľachtená vo Francúzsku v roku1815.

Opis:

Táto smutná vŕba patrí medzi najkrajšie, najodolnejšie a najčastejšie vysádzané previsnuté stromy. V dospelosti dosahuje maximálnu výšku 15m a šírku 20m. Má žiarivo zlatožlté konáriky na kolmo klesajúcich vetvách, ktoré sú mimoriadne pôsobivé najmä v zime. Dlhé úzke listy má výrazne zelené a na jeseň sa ich sfarbenie mení na žlté. Jej belavé súkvetia bývajú na jar veľmi dekoratívne. Smutná vŕba je opadavý, široký strom, s jemnými previsnutými žltými výhonkami padajúcimi k zemi ako opona.

Nároky:

Najlepšie sa jej darí na priamom slnku a vo vlhkej pôde.Dobre znášajú vlhké aj podmáčané pôdy, potrebujú totiž veľa vody. Darí sa im aj v obyčajnej hlinitej pôde a znášajú aj pôdy s vysokým obsahom vápnika (alkalické pôdy).

Využitie:

Mäkké konáre vŕb sa dajú ohýbať, pliesť a tvarovať do podoby nábytku a košov. Farebné konáriky s bahniatkami alebo lístkami sa používajú v aranžmánoch sušených kvetov. Vŕby sú cenné aj pre ich rýchly rast. Vysádzame ich na brehoch potokov, riek a jazier, aby sme zabránili erózii alebo počas leta poskytli tieň ľudom alebo pomalšie rastúcim stromom.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust