Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

pagaštan malokvetý (Aesculus parviflora Walter)

Rod: Pagaštan (Aesculus) | Čeľaď: pagaštanovité (Aesculaceae)

Pôvod:      

Pôvodný v juhovýchodnej časti USA (Alabama, Georgia, South Carolina), je uvádzaný aj z Pennsylvánie a New Jersey. Do Európy bol introdukovaný v roku 1785 (Anglicko).

Opis:

Opadavý ker rozložitého habitusu s koreňovými výmladkami, 2-4 (-5) m vysoký a až 10 m široký. Staršie vetvy sú hnedé, lysé, mladé šedé, chlpaté, listy sú stopkaté, 5-7 početné, lístky podlhovasté, zašpicatené, 8-15 (-20) cm dlhé a 4-6 (-8) cm široké, na rube sivasto chlpaté, na okraji pílkovité. Kvety vo valcovitých latách až 35 cm dlhých, kvety sú asi 1,5 cm dlhé, ich koruny sú biele, tyčinky dvakrát dlhšie ako korunné lístky, kvitne od júla do augusta. Kapsuly - hruškovité orechy (pagaštany) obalené v šupkách sú guľovité alebo obvajcovité.

Nároky:

Je to drevina kríkového poschodia tvrdých luhov, rastie zvyčajne na brehoch vodných tokov. Ľahko sa pestuje v priemerných, rovnomerne vlhkých a dobre priepustných pôdach v polotieni až plnom tieni. Najradšej má bohaté, vlhké hliny. Netoleruje suché pôdy, najmä v prvých rokoch predtým, ako sa jeho koreňový systém ustáli.

Využitie:

Jedná sa o dekoratívnu drevinu, ktorá je okrasná predovšetkým v čase kvitnutia. Vysádza sa v parkoch a väčších záhradách.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust