Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Tavoľníkovec jarabinolistý (Sorbaria sorbifolia /L./A.Braun)

Rod: Tavoľníkovec (Sorbaria) | Čeľaď: ružovité (Rosaceae)

Pôvod:      

Východoázijský druh k ktorý sa vyskytuje v čínskom Mandžusku (provincie Chej-lung-ťiang, Ťi-lin, Liao-ning), ruskom prímorí, areál zasahuje i do Mongolska, Kórei a Japonska (ostrovy Hokkaidó a Honšú). Rastie vo svetlých lesoch, v nadmorských výškach od 200 až do 1500 m, sekundárne sa šíri v okolí ľudských sídel, pozdĺž ciest, na rumoviskách  a skládkach.

Tavoľníkovec jarabinolistý je považovaný za stredne nebezpečný invazívny druh.

Opis:

Tavoľníkovec jarabinolistý je ker 2 až 3m  vysoký, s priamymi vetvami, lysými alebo jemne chlpatými. Listy má veľmi dekoratívne v priebehu vegetačnej doby sú  zelené, nepárno perovité, tvarom pripomínajú listy jarabiny. Počas pučania majú žiarivo ružový až purpurový odtieň prechádzajúci do žltozelenej farby. V lete kvitne bielymi až 25 cm dlhými kvetmi, ktoré nevoňajú.

Nároky:

Nie je náročný na pôdu. Obľubuje vlhkú, dobre priepustnú pôdu. Najlepšie sa mu bude dariť pri vode na plnom slnku alebo v čiastočnom tieni. Je mrazuvzdorný až do teploty do -45°C, dožíva sa cca 30 rokov. Rozrastá sa podzemnými výhonmi.

Využitie:

Pestuje sa v záhradách a parkoch v ďalších oblastiach sveta, napríklad v Európe alebo severnej Amerike. Je vhodný do skaliek, ako aj na okraj záhonov aj do vonkajších kvetináčov, alebo na terasy.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust