Pôvod:
Pôvodný areál výskytu leží v južnej a strednej Európe, vyskytuje sa aj v severnej Afrike od Maroka po Tunisko. V Európe sa jej výskyt viaže na xeroformné biotopy, suché slnečné stráne s vápenatým podkladom, vyskytuje sa v spoločenstve listnatých drevín, najmä dubov.
Opis:
Tvorí vysoký ker alebo krovitý strom vyrastajúci až do výšky 8 m. Strom ma široko rozložitú korunu, dosahuje výšku 3–9(–18) m. Letorasty sú spočiatku šedoplstnaté, rovnako ako zimné pupene, neskoršie olivovohnedé a lysé. Má striedavé, stopkaté, klinovito vajcovité až okrúhle, dvojito pílkovité listy, ktoré sú z hornej strany tmavozelené, na opaku múčnato plstnaté. Kvety sú biele až žltobiele, päťpočetné. Tvoria koncové chocholíkové metliny. Plody – malvice sú pomarančovo karmínové. Majú múčnatú dužinu. Dorastajú do veľkosti menšej čerešne.
Nároky:
V Európe sa jej výskyt viaže na xeroformné biotopy, suché slnečné stráne s vápenatým podkladom, vyskytuje sa v spoločenstve listnatých drevín, najmä dubov. Rovnako ako ďalšie rastliny s ochlpenými listami, dobre znáša aj prostredie s vyšším obsahom exhalátov.
Využitie:
Ovocie má najmä sťahujúce a protizápalové účinky, čo sa dá využiť pri poruchách zažívania, pri dysmikróbii spojenej s hnačkou a brušným dyskomfortom (prelievanie, koliky, pocit plnosti v bruchu a i.). Popri vitamíne C majú plody dostatok ďalších ovocných kyselín a sacharidy so základnou zložkou sorbitu. Nachádzajú sa tu aj flavonoidy s antokyánmi, viaceré zložky vitamínu B a minerálne látky. Štandardný je obsah trieslovín a pektínov. Protihnačkové účinky trieslovín sa čiastočne kompenzujú sorbitom, ktorý je mierne laxatívny.
Jarabina má svoje miesto aj v záhradnej architektúre. Vysádza sa aj na verejných priestranstvách v teplejších lokalitách. V parkoch a sadoch má mukyňa osobitné estetické poslanie. Jej kontrastné sfarbenie opačných listových strán trblietavo spestruje a oživuje prostredie už pri najmenšom závane vetra. Poskytuje dobrú pastvu pre včely a úkryt pre vtáky.