Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Jarabina mišpuľková (Sorbus chamaemespillus /L./Crantz)

Rod: Jarabina (Sorbus) | Čeľaď: ružovité (Rosaceae)

Pôvod:

Európsky druh vyskytujúci sa v horách v Španielsku, v celých Alpách, Karpatoch a v horách Balkánu. Na Slovensku rastie v Malej a Veľkej Fatre, Chočských vrchoch, v Nízkych, Západných, Vysokých Tatrách a na Muránskej planine.

Opis:

Ker vysoký do 150 cm. Konáriky červenohnedé, púčiky holé, šupiny brvité. Listy elipsovité až podlhovasto obrátene vajcovité, na báze široko až zaokrúhlene klinovité, ostro drobno 1–2× pílkovité, tuhé, na líci holé, tmavozelené, na žilkách žliazkato bodkované, na rube holé alebo tenko plstnaté, svetlozelené. Kvitne od júna do augusta.Chocholíky priame, bielo plstnaté, husté,kvety ružovo červené. Plod je vajcovito guľovitá, 4-semenná, červená malvica.

Nároky:

Rastie na výslnných stráňach, v porastoch kosodreviny a na hornej hranici lesa, na zarastených skalách od horského do subalpínsky stupeň. Vyžaduje vlhké, v lete vysychavé, zásadité, vápenaté, humózne, piesočnato-hlinité pôdy.

Využitie:

Pomerne vzácny druh, ale tak ako väčšina horských druhov nie je priamo ohrozený ľudskými aktivitami, niektoré výskyty môžu byť ohrozené zarastaním. Na Slovensku patrí medzi zraniteľné druhy, je zákonom chránený.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust