Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Tavoľník alpínsky (Spiraea alpina Pall.)

Rod: Tavoľník (Spiraea) | Čeľaď: ružovité (Rosaceae)

Pôvod:

Areál druhu sa skladá z dvoch nespojených areálov. Severný areál sa rozkladá na juhu ruskej Sibíri a v Mongolsku. Južný areál sa nachádza predovšetkým na území Číny, ale v oblasti Himalájí zasahuje aj do Sikkimu, oddelená populácia sa vyskytuje aj v horskej oblasti na juhu čínskej provincie Šen-si.

Opis:

Malý vzpriamený ker 0,5-1,5 m vysoký, s relatívne silnými, pevnými vetvami. Výhonky hranaté, relatívne silné a takmer priame, púčiky vajcovité, malé, kryté niekoľkými šupinami. Listy striedavé  alebo vo zväzkoch, čepele listov úzko kopijovité až podlhovasto vajcovité, špicaté alebo tupé, celookrajové, alebo veľmi zriedkavo s niekoľkými zubami pozdĺž horných okrajov, zriedkavo obojstranne plstnaté, na hornej stranesivé. Kvetenstvo postranné na výhonoch predchádzajúceho roka, vytvárajúce malé, husté, 10-30 kveté jednoduché chocholíky 1-2 cm v priemere. Kvitne najmä v júni a júli.

Nároky:

Rastie vo svetlých horských lesoch a na vysokohorských stanovištiach, predovšetkým na trávnatých svahoch s riedkymi krovinami, v horskej tundre, na alpínskych lúkach a pastvinách, na skalnatých a kamenistých svahoch, na brehoch vodných tokov, v nadmorských výškach zhruba od 600 až do 4700 m. Veľmi mrazuvzdorná rastlina.

Využitie:

Tento druh má potenciál ako atraktívny malý kvitnúci okrasný ker v záhradníctve.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust