Pôvod:
Alpy, východné a južné Karpaty (na Slovensku iba ako pestovaný druh), Balkán. Odlišné poddruhy rastú na Korzike (Alnus alnobetula subsp. Suaveolens) a na Sibíri (Alnus alnobetula subsp. Fruticosa), ďalej na východ a v Severnej Amerike sa vyskytuje niekoľko ďalších podobných taxónov (napr. Alnus Sinu), ktoré sú tiež niekedy hodnotené len ako poddruhy jelše zelenej.
Opis:
Väčšinou dorastá do výšky približne 3 – 6 metrov a dožíva sa veku asi 110 rokov. Má jemnú, šedú kôru, ktorá sa mení vekom na načiernalú borku. Pupeň je 1,2 – 1,5 centimetra dlhý, purpurovo červený, lesklý a zašpicatený. Listy sú oválne so zúbkovaným okrajom. Kvitne od apríla do júna. Samčie jahňady sú hrubé a asi 5 až 12 cm dlhé, samičie sú v skupinách po 5 až 8 a sú červeno-zelené, vajcovité. Plodstvo sú zelené v lete, neskôr svetlo hnedé a pokryté šupinami. Na kríku visia až do skorej jari.
Nároky:
V horách nad hornou hranicou lesa miestami nahrádza kosodrevinu, vytvára husté krovité porasty. V nižších polohách ju nájdeme na okraji lesa, vlhkých lúkach, rašeliniskách. Rastie na kyslých horninách.
Využitie:
Používa sa ako melioračná a spevňujúca drevina nad hornou hranicou lesa, jej drevo je veľmi odolné voči vode. Množí sa semenami, koreňovými výhonkami a odnožami prízemných konárov.