Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

svíb krvavý (Cornus sanguinea L.)

Rod: Svíb (Swida) | Čeľaď: drieňovité (Cornaceae)

Pôvod:

Rastie skoro v celej Európe (okrem najsevernejších oblastí), v Malej Ázii a Kurdistane.

Opis:

Ker alebo malý strom, 2-5 m vysoký. Letorasty sú zelenkavé, čoskoro sa tmavočerveno alebo hnedavo zafarbujú, s dreňou do 1 mm v priemere, borka s podlhovastými a priečnymi políčkami. Púčiky sú nepravidelne vajcovito kopijovité. Listy sú protistojné, krátko stopkaté, čepeľ je eliptická až široko vajcovitá, líc svetlo až tmavo zelený, rub matne zelený a chlpatý, chlpy dvojakého typu (jednoduché a dvojramenné). Kvetenstvo dosahuje 3-6 cm v priemere, vyvíja sa súčasne s listami. Kvety sú špinavo biele, ostro páchnuce. Kvitne v máji a júni. Plody guľovité, 5-8 mm dlhé, čierno modré so svetlými bodkami, horké, kôstka guľatá a ryhovaná, zelená. Plody vytrvávajú na kríkoch až do zimy.

Nároky:

Obľubuje výslnné krovinaté stráne, medze, svetlé lesy, lužné lesy, potočné nivy. Na pôdach minerálne bohatých, čerstvo vlhkých až vysychavých, hlinitých až kamenistých, slabo kyslých až slabo alkalických. Svetlomilný druh.

Využitie:

U nás zastúpený po celom území, najmä v teplejších krajoch. Občas vysádzaný do živých plotov a ako krycia drevina, rozširuje sa pomocou koreňových výmladkov, ťažko sa odstraňuje. Platí za drevinu medonosnú. Šťava plodov sa využívala na farbenie, drevo je ťažké, tvrdé, pevné, ružovkasté, slúžilo na výrobu drobného náradia.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust