Pôvod:
Vzhľadom na jeho pestovanie od antických dôb je ťažké určiť priestor prirodzeného výskytu. Pravdepodobne pochádza z Malej Ázie. Na Slovensku rastie ako trvale zdomácnený druh v záhradách a parkoch. Často preniká do teplomilných kriačin alebo lesostepných spoločenstiev. Nepôvodný druh na území Slovenska.
Opis:
Druh orgován obyčajný (Syringa vulgaris) je opadavý ker, zriedkavo strom vysoký až 5 metrov. Borka je tmavosivá, rozbrázdená, odlupujúca sa v pásoch. Listy protistojné, obrátene vajcovito srdcovité , celistvo okrajové, lysé, na lícnej strane lesklé a tmavšie. Kvety biele až modrofialovasté, príp. modrofialové obojpohlavné štvorpočetné usporiadané v početných metlinách; kvitne v máji. Plody najprv zelené, neskôr hnedé tobolky, ktoré dozrievajú na konci leta; prázdne tobolky môžu prečkať na konároch až do nasledujúceho vegetačného obdobia.
Nároky:
Teplomilná a svetlomilná drevina, dobre znášajúca sucho. Uprednostňuje karbonátové podložie.
Využitie:
Pestuje sa ako okrasná drevina. Kedysi sa etérické oleje z kvetov využívali na výrobu parfémov. Ak nie ste alergickí na peľ a kvitnúce kvety, náladu vám zdvihne voňavá kytička z vetvičiek rozkvitnutého orgovánu. Okrem peľu, obsahuje orgován aj inú látku, ktorá môže citlivým ľuďom spôsobovať podráždenie pri kontakte s pokožkou alebo sliznicou. Ide o látku syringín, kedysi využívanou v ľudovom liečiteľstve proti horúčke.