Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Orgován čínsky (Syringa x chinensis Willd.)

Rod: Orgován (Syringa) | Čeľaď: olivovité (Oleaceae)

Pôvod:

Vznikol v roku 1777 vo francúzskom Rouene.

Opis:

Kríženec Syringalaciniata a Syringavulgaris. Široko rozložitý, pologuľovitý ker, husto a jemne rozvetvený, výška do 3 (-5) m. Vetvy oblúkovito prevísajúce, tenké, letorasty hranaté a lysé. Listy vajcovito kopijovité až podlhovasto kopijovité, špicaté, celookrajové a takmer kožovité, báza klinovitá až zaoblená, obojstranne lysé, stopky 15 mm dlhé.Kvety vo veľkých, ochabnutých súkvetiach dlhých 15-30 cm pozdĺž vetvičiek, slabo voňavé. Kvitne v máji. Plody sú 4-hranné, až 1 cm dlhé. Orgován sa vyznačuje každoročným bohatým kvetenstvom, pretože má neplodné kvety, ktoré netvoria po odkvitnutí semenné tobolky.

Nároky:

K cenným vlastnostiam patrí každoročné bohaté kvetenstvo, dlhovekosť, mrazuvzdornosť, nevyžaduje rez a prakticky neodnožuje. Vyžaduje dobrú pôdu, hlinitú aj ťažšie ale priepustnú dostatočne vlhkú a zásaditú. Najlepšie kvitne na plne oslnenom stanovišti.

Využitie:

Čínsky orgován sa hodí hlavne do parkov, prípadne do väčšej okrasnej záhrady, kde má dostatok priestoru. Rovnako je vhodný na živý plot. Odporúča sa aj ako drevina na spevnenie svahov.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust