Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Tisovec dvojradový (Taxodium distichum /L./ L. C. Rich.)

Rod: Tisovec (Taxodium) | Čeľaď: cyprusovité (Cupressaceae)

Pôvod:

Juhovýchod USA, Atlantické pobrežné nížiny, Veľké tisovcové nížiny na Floride, Pobrežné nížiny Mexického zálivu po juhovýchodný Texas. Štátna drevina Louisiany.

Opis:

Dlhoveká drevina dožívajúca sa 500-700 (-1000) rokov. Jednodomá, opadavá so silne rozšírenou bázou kmeňa, mohutnými koreňovými nábehmi a pahýlovitými "dýchacími" koreňmi vyrastajúcimi nad povrch pôdy. Dorastá 20-50 m výšky a 2-5 m v priemere kmeňa. Koruna ihlanovitá, takmer až k zemi zavetvená. Kmeň kužeľovitý s pomerne tenkou, hnedočervenou, slabo rozpraskanou borkou. Dlhé vetvičky zelenkasté až lesklo hnedé s drobnými púčikmi a šupinovitým listami. Ihlice na brachyblastoch striedavé, dvojradové, 10-13 mm dlhé, mäkké, ploché, svetlo zelené, na jeseň červenohnedé. Koncom jesene brachyblasty aj s ihlicami opadávajú. Samčie šištičky drobné, červenofialové, vytvárajú sa počas zimy. Samičie okrúhle, jednotlivé, alebo v skupinách po 2-3. Šišky 2-3 cm dlhé, guľovité alebo vajcovité, tvorené 10-12 štítkovitými semenným šupinami s kratučkými hrotom alebo bez neho. V oblastiach pôvodného výskytu sú semená tejto dreviny šírené predovšetkým vodou.

Nároky:

Najlepšie sa mu darí na naplaveninách bohatých na živiny, na hlbokých, jemných piesočnatých hlinách s nadbytkom vlhkosti v priepustných povrchových vrstvách. Rastie aj v tzv. tisovcových močiaroch (jedny z najproduktívnejších svetových ekosystémov) s ílovitou až hrubo piesčitou humóznou až rašelinovou pôdou. Je stredne tolerantný k zatieneniu, najlepšie však rastie pri plnom osvetlení.

Využitie:

Dôležitá hospodárska drevina juhovýchodnej oblasti USA. Hodí sa na použitie pre vodné stavby, vodovody, stavebné konštrukcie, na výrobu nábytku. Druh je pre svoj neobvyklý vzhľad využívaný aj ako parková okrasná drevina.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust