Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

tis obyčajný (Taxus baccata 'Fastigiata')

Rod: Tis (Taxus) | Čeľaď: tisovité (Taxaceae)

Pôvod:      

Rastie v západnej Európe, v strednej Európe, na severe zasahuje do južnej Škandinávie. Na východe zasahuje na Krym a Kaukaz. Areál je veľmi disjunktívny. Najhojnejšia lokalita na Slovensku i v strednej Európe je v Harmaneckej doline vo Veľkej Fatre a v NPR Plavno neďaleko Šalkovej v Slovenskom Rudohorí.

Opis:

Je ker alebo strom, drevina dorastá do výšky 20 m, má široko kužeľovitú až guľovitú korunu. Borka je hnedočervená, odlupuje sa v rôzne veľkých šupinách. Výhonky sú zelenkasté, holé, neskôr hnednú. Ihlicovité listy sú 15 až 30 mm dlhé a 2,5 mm široké, sú hrotité, vydržia 4 až 8 rokov. Plodom je červený, pohárikovitý miešok - arillus, ukrýva jedno semeno. Celá rastlina, okrem mieška, je jedovatá (obsahuje alkaloid taxín). Solitéry kvitnú od 20 až 30 rokov, dreviny v poraste od 60. roku.

Nároky:

Je to drevina atlantického podnebia, skôr mu vyhovujú mierne zimy a vyššia relatívna vlhkosť vzduchu v lete. Je to naša najtiennejšia drevina. Vyhovujú mu vlhké, živné hlinitopiesčité až hlinité pôdy s vysokým obsahom vápnika, menej často rastie na kyslých alebo silikátových podkladoch. Je odolný voči znečistenému ovzdušiu.

Využitie:

V súčasnosti je tis u nás úplne chránenou drevinou, rovnako ako aj v Česku, Poľsku a Srbsku. V minulosti bol cenený pre kvalitné, tvrdé, pružné a trvanlivé drevo. Význam má v okrasnom sadovníctve.

Odroda Fastigiata má prísne stĺpovitý vzrast a rastie veľmi pomaly, preto sa hodí i do menších záhrad. Až do úplnej dospelosti býva veľmi subtílny a málokedy presiahne  na šírku 1m. Výška je veľmi variabilná v závislosti na pôdnych podmienok.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust