Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

tis obyčajný (Taxus baccata 'Adpressa')

Pôvod:      

Rastie v západnej Európe, v strednej Európe, na severe zasahuje do južnej Škandinávie. Na východe zasahuje na Krym a Kaukaz. Areál je veľmi disjunktívny. Najhojnejšia lokalita na Slovensku i v strednej Európe je v Harmaneckej doline vo Veľkej Fatre a v NPR Plavno neďaleko Šalkovej v Slovenskom Rudohorí.

Opis:

Je to ker alebo strom, drevina dorastá do výšky 20 m, má široko kužeľovitú až guľovitú korunu. Borka je hnedočervená, odlupuje sa v rôzne veľkých šupinách. Výhonky sú zelenkasté, holé, neskôr hnednú. Ihlicovité listy sú 15 až 30 mm dlhé a 2,5 mm široké, sú hrotité, vydržia 4 až 8 rokov. Plodom je červený, pohárikovitý miešok - arillus, ukrýva jedno semeno. Celá rastlina, okrem mieška, je jedovatá (obsahuje alkaloid taxín). Solitéry kvitnú od 20 až 30 rokov, dreviny v poraste od 60. roku.

Nároky:

Je to drevina atlantického podnebia, skôr mu vyhovujú mierne zimy a vyššia relatívna vlhkosť vzduchu v lete. Je to naša najtiennejšia drevina. Vyhovujú mu vlhké, živné hlinitopiesčité až hlinité pôdy s vysokým obsahom vápnika, menej často rastie na kyslých alebo silikátových podkladoch. Je odolný voči znečistenému ovzdušiu.

Využitie:

V súčasnosti je tis u nás úplne chránenou drevinou, rovnako ako aj v Česku, Poľsku a Srbsku. V minulosti bol cenený pre kvalitné, tvrdé, pružné a trvanlivé drevo. Význam má v okrasnom sadovníctve.

Kultivar Adpressa je pomaly rastúci kultivar s krátkymi ihlicami. Dorastá do maximálnej výšky 2m.  Mal by mať stanovište chránené pred vetrom. Pestuje sa ako solitér alebo v skupinách. Vhodný je do záhrad a parkov ako spodná úroveň pod vyššie stromy, používa sa pre vytvorenie nízkych tvarovaných živých plotov, do skaliek, terasových a átriových záhrad.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust