Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Tuja riasnatá f. Aurea (Thuja plicata J.Donn. ex D.Don. 'Aurea')

Rod: Tuja (Thuja) | Čeľaď: cyprusovité (Cupressaceae)

Pôvod:

Druh tuja riasnatá (thuja plicata) je pôvodom zo Severnej Ameriky. Jeden zo 4 hospodársky najvýznamnejších stromových druhov amerického Pacifického severozápadu. Prvý záznam o introdukcií v Európe  pochádza z roku 1844 z botanickej záhrady v Prahe.

Opis:

Tuja riasnatá môže dorastať do výšky 30 až 60 metrov. V optimálnych podmienkach sa dožíva od 350 do 1000 rokov.  Kmeň v prírode býva často krát vidlicovito rozkonárený, so zbiehavou pomerne husto drážkovanou bázou (koreňové nábehy).  Koruna dospelých jedincov je úzka, nepravidelná . Borka je vláknitá, jemno pruhovito sa odlupujúca. Šišky mávajú v sebe schované semená len v počte 3 – 6 kusov, avšak na strome ich býva veľmi veľa.  Odroda „aurea“ je charakteristická nažltlými vetvičkami.

Nároky:

Tuja riasnatá dobre znáša zatienenie a predpokladá sa , že jednou z príčin jej dlhodobej vitality v zatienení, môžu byť zrasty jej koreňov z koreňmi dominantných stromov. Dominuje vo vlhkých roklinách na zle priepustných pôdach.

Využitie:

V USA a Kanade je to najdôležitejšia drevina na výrobu šindľov. Drevo je trvanlivé, ľahké a mäkké. V sadovníckej praxi je vnímaná ako smútočná drevina a často osadzovaná na tvorbu živých plotov.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust