Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Tuja riasnatá f. Variegata (Thuja plicata J.Donn. ex D.Don. 'Variegata')

Rod: Tuja (Thuja) | Čeľaď: cyprusovité (Cupressaceae)

Pôvod:

Tuja riasnatá je vždyzelený ihličnatý strom v Severnej Amerike, na severozápade Spojených štátov a juhozápade Kanady, od južnej Aljašky a Britskej Kolumbie smerom na juh do severozápadnej Kalifornie, pričom zasahuje až do vnútrozemia západnej Montany. Bežne sa dožíva 300 rokov, niektoré jedince 700 rokov.

Opis:

Tuja riasnatá je veľký strom, v domovine dosahuje výšku až 50 m, kmeň má v priemere až 3 m a vytvára silné koreňové nábehy. Koruna dospelých jedincov je úzka, nepravidelná, na severnej hranici výskytu rastie aj ako ker. Borka vláknitá, jemná, prirodzene sa odlupujúca. Na korune je veľa šišiek, ale každá šiška má len 3-6 semien.

Nároky:

Okrem toho že rastie vo vlhkých lesoch, je tuja riasnatá aj pobrežným stromom, ktorý rastie vo veľkom počte zalesnených bažín a pri brehoch potokov a riek. Stromu sa darí aj v tieni a je schopný reprodukcie aj v tienistých miestach.

Využitie:

V USA a Kanade je to najdôležitejšia drevina na výrobu šindľov. Drevo je trvanlivé, ľahké a mäkké. V sadovníckej praxi je vnímaná ako smútočná drevina a často osadzovaná na tvorbu živých plotov.

Najväčšia tuja riasnatá na svete rastie v americkom štáte Washington, má objem dreva až 500 m3, výšku 53 m a priemer kmeňa 5,94 m. do roku 1972 bola najväčšia tuja na Vancouverovom ostrove v Britskej Kolumbii vysoká 71 m, mala 700 rokov. Túto tuju podpálili a zničili vandali. Je oficiálna drevina kanadskej provincie Britská Kolumbia, Bola považovaná za základný kameň indiánskej kultúry s veľkým duchovným významom /totemy, kanoe/.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust