Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

tujovka japonská (Thujopsis dolabrata 'Variegata')

Rod: Tujovka (Thujopsis) | Čeľaď: cyprusovité (Cupressaceae)

Pôvod:      

Pôvodnou krajinou je Japonsko, odtiaľ bola introdukovaná do Holandska v roku 1861.

Opis:

Má statný, pyramidálny vzrast, rastie pomalšie než pôvodný druh, v 10 rokoch sú rastliny asi 200 × 150 cm veľké. Vetvičky biele, pestré, ale nie príliš dekoratívne a nie príliš ustálené, staršie rastliny často len málo pestré.

Nároky:

Najlepšie sa jej darí v miernom polotieni, ale aj na slnku. V mladosti potrebuje miernej pritienenie, výborne rastie v hlbších, vlhších, piesčito humóznych, kyslých až alkalických pôdach. Je náročná na vzdušnú vlhkosť, slnečný úpal znáša zle, na príliš suchom stanovišti presychá, v stredoeurópskych podmienkach je mrazuvzdorná, ale v mrazových kotlinách a na exponovaných miestach so zimným oslnením namŕza a potom rastie väčšinou kríkovite. Znečistené ovzdušie znáša uspokojivo

Využitie:

Dosť často pestovaná pre okrasu, veľmi dekoratívna, suchšiu mestskú klímu znáša však horšie. Používa sa hlavne ako solitér a tiež v skupinách, vyniká olistením, hodí sa do záhrad, parkov, blízko budov, schodísk a pod. Harmonizuje s borievkou, skalníkmi, nízkymi hortenziami. Tiež sa používa pre bonsaj kultúru.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust