Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Lipa americká (Tilia americana L.)

Rod: Lipa (Tilia) | Čeľaď: slezovité (Malvaceae)

Pôvod:

Objavená až v roku 1752. Jeden z dvoch severoamerických druhov líp. Vyskytuje sa vo východnej časti kontinentu, na severe preniká do juhovýchodnej Kanady, na západe zasahuje až do Dakoty a Nebrasky, na juhu hranice areálu prechádza štáty Kansas, Missouri a Západná Virgínia.

Opis:

Strom až 40 m vysoký, nezriedka s niekoľkými kmeňmi, široká, hore zaoblená koruna, borka šedá. Listy sú stopkaté, široko vajcovité, až skoro okrúhle, na báze srdcovité alebo uťaté, po okraji hrubo pílkovité, zuby sú trojuholníkovité s hrotom 0,8-1,9 mm dlhým, na vrchole je čepeľ špicatá, na líci zelené, na rube svetlejšie, len riedko ochlpené. Kvety vyrastajú po 5 aj viac, sú asi 15 mm široké, žltkasté, listeň je 7-15 cm dlhý, sediaci alebo krátko stopkatý. Kvitne od júna do júla. Plody elipsoidné až takmer guľovité, asi 9 mm dlhé, bez rebier, drevnaté a hrubostenné.

Nároky:

Rastie v lesoch, často na brehoch vodných tokov a jazier, stúpa až do nadmorskej výšky okolo 800 m.

Využitie:

V Európe býva tento druh občas vysádzaný v parkoch. Drevo tejto lipy je ľahko opracovateľné, využíva sa v nábytkárskom priemysle, ale údajne napríklad aj pri výrobe hudobných nástrojov.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust