Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Lipa zelená (Tilia x euchlora K.Koch)

Rod: Lipa (Tilia) | Čeľaď: slezovité (Malvaceae)

Pôvod:

V prírode tento druh zrejme doteraz nebol nájdený. Za oblasť pôvodného výskytu tohto kríženca býva uvádzaný Krym. Bol popísaný v roku 1866 podľa stromu, ktorý rástol v Berlíne - tradovalo sa, že tento strom pochádza z Krymu. Následne bol v hamburských Boothových škôlkach namnožený a začal sa vysádzať po celom Nemecku aj v okolitých krajinách.

Opis:

Kríženec Tilia cordata a Tilia dasystyla. Stromy s typicky pretiahnutou, hore zaoblenou korunou, s vetvami v spodnej časti niekedy až k zemi dlho prevísajúcimi, výška 15-25 m, letorasty lysé, zelené alebo žltozelené. Listy okrúhle vajcovité, 5-10 cm dlhé, báza šikmo srdcovitá, náhle zašpicatené, pílkovito zubaté, pričom zuby sú polkruhovité a dlho hrotité, hrot dlhší ako zub, zvrchu lesklo tmavo zelené, naspodku svetlo zelené a hnedavo chlpaté v uhloch žiliek, stopky 2-5 cm dlhé. Kvety po 3-9 vo vrcholíkoch, kvitne v júli, pre včely jedovaté. Plody husto plstnaté, krátko eliptické, 7-9 mm dlhé, oplodie drevnaté.

Nároky:

Dobre rastie v mierne vlhkých úrodných pôdach na plne oslnenom mieste, mrazu odolná, napriek tomu sú vhodnejšie teplejšie polohy, znáša aj vápenitú pôdu, veľmi citlivo reaguje na zasolenie pôdy.

Využitie:

Objavuje sa pomerne často v mestskej zeleni, lepšie ako naše domáce lipy znáša sucho. Zároveň každoročne bohato kvitne a svojím habitom s prevísajúcimi spodnými konármi aj nápadne lesklými listami je drevinou pomerne dosť dekoratívnou.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust