Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Toreja kalifornská (Torreya californica Torr.)

Rod: Toreja (Torreya) | Čeľaď: tisovité (Taxaceae)

Pôvod:

,,Kalifornský muškátový oriešok“ je endemický druh v USA - Kalifornii, s rozptýlenou populáciou v pobrežných pásmach aj na západných svahoch pohoria Sierra Nevada.

Opis:

Stromy vysoké 20 až 40 m, kmeň až 90 (-120) cm hrubý, koruna pravidelne kónická, konáre rozložité až slabo prevísajúce, dvojročné vetvičky červenkasto hnedé, borka sivohnedá, úzko pozdĺžne ryhovaná. Púčiky vajcovité, šupiny veľmi tuhé.Listy takmer dvojradové postavené, odstávajúce, 3-8 cm dlhé, čiarkovito kopijovité, rovné alebo ľahko kosákovité, zvrchu sploštené a tmavozelené, pri rozomletí sú listy prenikavo cítiť, špičky pichľavé, stopky 1-3 mm dlhé. Je dvojdomá, na samostatných rastlinách sa vyvíjajú peľové šištičky a semenné šišky. Plody dozrievajú a opadávajú za 2 roky.

Nároky:

Strom je vzácny, vyskytujúci sa len lokálne pozdĺž horských tokov, na chránených svahoch, vo vlhkých kaňonoch. Je chúlostivejšia, v oblastiach s priemernou ročnou minimálnou teplotou medzi 0 a -5 ° C sa jej darí len na vybraných chránených stanovištiach. Pôdu obľubuje primerane vlhkú, nie veľmi chudobnú , humóznejšiu, priepustnú, slabo kyslú až alkalickú.

Využitie:

Vďaka svojej ľahkosti, pružnosti a trvanlivosti pôvodní obyvatelia používali drevo na výrobu lukov a koreňové vlákna na výrobu košov. Ostré hroty ihiel sa navyše používali pri tetovaní a veľké semená ako zdroj potravy. Miestne využitie dreva zahŕňalo plotové stĺpiky, spracovanie dreva a výrobu nábytku, najmä kvôli rovnomernej farbe a schopnosti jemného zakončenia.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust