Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

jedľovec kanadský (Tsuga canadensis (L.) Carr.)

Rod: Jedľovec (Tsuga) | Čeľaď: borovicovité (Pinaceae)

Pôvod:

Severná Amerika, východná časť - severovýchod USA (Pennsylvánia, Minnesota, Wisconsin, Indiana, Kentucky, Tennessee, Alabama, časť Floridy), juhovýchodný okraj Kanady (Ontário, New Foundland). Do Európy bol zavedený v roku 1736. Štátna drevina štátu Pennsylvánia.

Opis:

Vždyzelený strom stredných rozmerov, 30 m vysoký, 1,5 m v priemere, s kónickým až valcovitým kmeňom s početnými veľmi tvrdými hrčami. Borka u starších stromov šupinovitá, na reze s purpurovými pruhmi. Koruna široko pyramidálna so široko horizontálne postavenými vetvami. Ihlice sú dlhé 1-2 cm, široké do 2 mm, nevykrojené na vrcholku. Na rube s dvomi striebristými pruhmi. Kvitne v máji až v júni. Samčie šištičky žlté, samičie šišky hnedožlté. Šišky veľké do 2 cm, dozrievajú prvým rokom. Semená s krídelkami. Najvyšší vek sa udáva u týchto stromov cez 500 rokov.

Nároky:

Odolný druh voči mrazu, veľmi dobre rastie na vlhšom slnečnom stanovišti. Najčastejšie sa vyskytuje na kyslých až neutrálnych pôdach, a to piesčito-hlinitých a hlinito-piesčitých.

Využitie:

Drevo slúži na stavebné účely, tiež ako zdroj vlákniny pre papierenský priemysel. Kôra bola predtým cenená ako zdroj tanínu v kožiarskom priemysle. V Európe má uplatnenie len ako dekoratívna drevina často vysádzaná v parkoch s radom rôznych kultivarov, často zakrpatených.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust