Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

jedľovec karolínsky (Tsuga caroliniana Engelm.)

Rod: Jedľovec (Tsuga) | Čeľaď: borovicovité (Pinaceae)

Pôvod:

Severná Amerika - veľmi malá časť na východe USA (Severná a Južná Karolína, Tennessee, Georgia, Virginia), hlavné centrum rozšírenia je v Apalačskom pohorí. Do Európy dovezený v roku 1886.

Opis:

Pomaly rastúci ihličnan stredných rozmerov, s priamym pomerne štíhlym kmeňom, úzku kužeľovitou korunou a mierne sklonenými vetvami. Dorastá 12-21 (-30) m výšky a do asi 100 (-130) cm v priemere kmeňa. Borka hladká, šedozelená až hnedá, s živicovými pľuzgieriky, neskôr výrazne brázdená do pozdĺžnych hnedošedých plátov, vnútri gaštanová. Púčiky vajcovité, hnedé, 3-4 mm dlhé. Ihlice krátko stopkaté, 10-20 mm dlhé, 1,5-2 mm široké, od vetvičiek výrazne odstávajúce. Samčie šištičky žlté, rastúce na minuloročných výhonoch, samičie zelenkasté (červenkasté), previsnuté. Šišky vajcovité až oválne, 2,5-4 x 1,5-2 cm veľké, stopkaté, semenné šupiny na konci zaoblené, po dozretí hnedé, široko veľké odstávajúce. Semená asi 4 mm dlhá, s 14 mm krídlom. Kvitne od marca do apríla, šišky dozrievajú začiatkom jesene nasledujúceho roka.

Nároky:

Pôvodný výskyt je viazaný na skalnaté horské svahy, rokliny a horské údolia, v rozmedzí 600-1500 m nm, na plytkých minerálne chudobných pôdach. Výborne znáša zatienenie. V našich podmienkach je mrazuvzdorný, málo náročný. Jedinec s priemerom kmeňa 112 cm a výškou 27 m rastie v okrese Burke (NorthCarolina, 1996). Najvyšší vek týchto stromov sa udáva okolo 300 rokov.

Využitie:

Používa sa hlavne v sadovníctvo ako okrasná drevina s radom kultivarov. Drevo sa vzhľadom k nižšej kvalite i veľmi nízkemu zastúpenie tohto druhu v amerických lesoch komerčne nevyužíva.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust