Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Jedľovec Mertensov (Tsuga mertensiana /Bong./Carr.)

Rod: Jedľovec (Tsuga) | Čeľaď: borovicovité (Pinaceae)

Pôvod:

Pochádza zo západnej Severnej Ameriky od severnej Aljašky na juh cez pobrežné pásma do severnej Kalifornie, kde sa obmedzuje na pohorie Sierra Nevada. Menej rozsiahle je aj územie v severných Skalistých horách.

Opis:

Strom vysoký až 30-40 m, kmeň až 150 cm hrubý, koruna (úzko) kónická, konáre a vetvičky tenké a prevísajúce.Kôra uhľovo sivá až červenkasto hnedá, šupinatá a hlboko ryhovaná, púčiky vajcovité či podlhovasté, 3-4 mm.Ihlice 10-30 mm dlhé, šedozelené až striebornobiele, väčšinou odstávajúce do všetkých smerov, na vrcholku výhonku zakrivené, na priečnom reze trochu zaoblené alebo 4hranné.Semenné šištice sediace, podlhovasté až cylindrické, 30-80 × 15-40 mm veľké, v mladosti modro-purpurové, šupiny široko vejárovité, vrcholok zaoblený až špicatý. Semeno 5 mm dlhé, krídlo 9 mm dlhé.

Nároky:

Voči vetrom odolnejšie, ideálne je stanovište vlhkejšie a chladné. Mrazuvzdornosť dobrá, znáša slabšie pritienenie, potrebuje pôdy vlhké, hlboké, priepustné, slabo kyslé až kyslé.

Využitie:

Drevo je trochu nižšej kvality, je to však veľmi pekný strom s vetvami husto pokrytými bledými ihlicami a dobre sa prispôsobuje rôznym klimatickým podmienkam, je preto široko využívaný ako strom okrasný.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust