Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Brest sibírsky (Ulmus pumila L.)

Rod: Brest (Ulmus) | Čeľaď: brestovité (Ulmaceae )

Pôvod:

Stredná a východná Ázia, areál druhu sa tiahne od Turkménska a Kazachstanu cez Tibet, Mongolsko, východnú Sibír a ruské Prímorie až do severnej Číny a Kórei. Do Európy bol prvýkrát dovezený okolo roku 1870.

Opis:

Opadavý strom až 25 m vysoký, s kmeňom dosahujúcim priemer až 1 m. Borka je tmavo šedá, nepravidelne rozpraskaná. Letorasty sú žltošedé, lysé alebo chlpaté, zimné púčiky sú hnedé až červenohnedé, na okraji bielo brvité. Listy eliptické až trochu kopijovité, široko kopijovité alebo vajcovité, 20-50 (-70) × 12-35 mm veľké, špicaté až zašpicatené, jednoducho pílkovité alebo zuby na špici s malým zúbkom, báza najčastejšie takmer súmerná, zvrchu tmavo zelené a hladké, naspodku len v mladosti trochu chlpaté, tuhé, stopky 2-4 (-10) mm dlhé. Kvety veľmi krátko stopkaté, po 6-15 v kvetenstve. Kvitne od marca do mája. Semeno okrúhle až vajcovité, 1-2 cm dlhé, leží približne uprostred nažky.

Nároky:

Pôda bežná, aj menej výživná, primerane priepustná, mierne kyslá. Plné slnko až polotieň. Mrazuvzdornosť je vysoká, podobne ako tolerancia k suchu. Voči grafióze brestov je rezistentný.

Využitie:

Vysádza sa ako rýchlo rastúca drevina do živých plotov a vetrolamov, drevo starších stromov je však krehké, ľahko sa láme, takže staršie stromy sú aj pomerne nevzhľadné, pre okrasnú kultúru nie príliš vhodné.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust