Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Rod brest (Ulmus) (Ulmus sp.)

Rod brest (Ulmus)

Brest (Ulmus) je rod opadavých alebo čiastočne opadavých listnatých stromov alebo kríkov z čeľade brestovité (Ulmaceae). Zahŕňa asi 35 druhov rastúcich v severnom miernom pásme, Ázii a Strednej Amerike. Brest sa podľa všetkého môžu dožívať až 400 rokov (uvádzané aj 500 rokov).

V Európe sa bresty rozšírili už v treťohorách. Zaľadnenia prežili v niekoľkých miestach útočiska na juhu a juhovýchode Európy. Na dnešnom slovenskom území sa objavili asi pred 12 000 rokmi a pred 10 000 rokmi sa už začínajú ako prvé dreviny zmiešaných teplomilných listnatých lesov veľmi rýchlo šíriť po celej Európe, a to približnú rýchlosťou 1 kilometra za rok.

Ľudové liečiteľstvo
Odvar z kôry brestu sa používa pri hnačke a popraskaní kože, okrem toho pôsobí aj zvieravo a protizápalovo, užíva sa pri poruchách trávenia, pri dyspeptických ťažkostiach alebo pri prekyslení žalúdka, zvonka ho možno použiť pri ekzémoch a alergických kožných ochoreniach, hnisavých kožných zápaloch alebo na hemoroidy, vo forme kloktadla potom pri zápaloch ústnej dutiny a hrtana.

Využitie dreva
Bresty majú kvalitné, pevné kruhovito pórovité drevo. Drevo je dobre ohybné a ťažko sa štiepi. Brestové drevo je trvanlivé, býva využívané v stavebníctve, kolárstvo a na výrobu najmä ohýbaného nábytku. Brestové drevo je jedným z najvhodnejších materiálov na výrobu kvalitneho luku.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust