Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Kalina zubatá (Viburnum dentatum L.)

Rod: Kalina (Viburnum) | Čeľaď: pižmovkovité (Adoxaceae)

Pôvod:

Aj keď je táto pôvodná rastlina rozšírená vo východnej časti Severnej Ameriky (Maine až Illinois, južne až Florida a Texas), je známe, že existuje iba vo voľnej prírode v Missouri na zalesnených svahoch pozdĺž rieky Salt v okrese Shelby.

Opis:

Vzpriamený, zaoblený opadavý ker, ktorý zvyčajne dorastá do výšky 1 až 5m. Borka vetvičiek sivohnedá až červenavá. Koncom jari sa objavujú voňavé biele kvety v plochých korytnačkách. Kvety ustupujú modročiernym bobuľovitým kôstkoviciam, ktoré sú pre vtáky a divokú zver celkom atraktívne. Vajcovité, zubaté, lesklé tmavozelené listy,4-12 cm dlhé. Variabilná jesenná farba sa pohybuje od fádnej žltej po atraktívne odtiene oranžovej a červenej.

Nároky:

Ľahko pestovateľný s priemernou strednou vlhkosťou, dobre priepustnými pôdami na plnom slnku až do polotieňa. Uprednostňuje vlhké hliny, toleruje však širokú škálu pôd. Zavedené rastliny majú určitú toleranciu voči suchu.

Využitie:

Domorodí Američania údajne používali priame stopky hladkého šípového dreva pre šípové šachty, odtiaľ pochádza aj bežný názov. Hladký šípový strom rastie adaptabilne za rôznych podmienok a niekedy je vysadený ako atraktívny živý plot, ktorý je známy svojimi krémovo bielymi kvetnými strapcami a perleťovo modrými plodmi.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust