Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Jelša vráskavá (Alnus rugosa /Du Roi/Sprengel)

Rod: Jelša (Alnus) | Čeľaď: brezovité (Betulaceae)

Pôvod:      

Pochádza z východnej časti Severnej Ameriky (Nové Škótsko až Michigan a Indianu, na juhu po Pensylvániu). Do Európy bola introdukovaná v roku 1769.

Opis:

Väčšinou ker so stúpajúcimi vetvami alebo kerovitý stromček, často viackmenný, 2-8 m vysoký. Letorasty takmer lysé, alebo len slabo nahnedlé či hrdzavé. Listy (obráteno) vajcovité až široko eliptické alebo oválne, 4-12 cm dlhé, špicaté alebo tupé, báza zaoblená alebo zúžená, na okraji dvojito pílkovité a často ľahko laločnaté, rub šedozelený s 10-12 pármi žiliek, ktoré sú hnedavo chlpaté. Samičie jahňady v čase kvitnutia vzpriamené, kvitne v marci. Šištice po 4-10, horné sediace, spodné krátko stopkaté, vajcovité, 10-15 mm veľké. Plody - nažky majú široký lem.

Nároky:

Osídľuje brehy horských riek, potokov i balvanité náplavy. Rastie  aj na hlinitých, občas zaplavovaných pôdach. Vyžaduje dobre prevzdušnenú pôdu a neznáša stagnujúcou vodu.

Využitie:

Pestovaná ako okrasný ker, miestami naletí i v lesoch, napríklad v stredných Čechách, v Šluknovskom výbežku, okolí Blanska.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust