Pôvod:
Obyčajný ker v nížinách a predhoriach hôr v Japonsku, Číne a Južnej Kórei.
Opis:
Rozvetvený ker dorastajúci až do výšky 3 m. Listy, ktoré sú na stonke držané oproti sebe, majú tvar lipy, sú široko vajcovité alebo vajcovité, jemne a rovnomerne zubaté, 3-12 cm dlhé a 2-8 cm široké. Majú asi sedem párov rovnobežných žiliek, spodné páry sa opäť rozvetvujú a na jar sú často fialové, na jeseň sa sfarbujú do červena alebo fialova.Malé, čisto biele kvety sú nesené v plochých alebo mierne zaoblených hlavách. Bobule sú mierne pretiahnuté,vajcovité, asi 5 mm dlhé a sú červené, na konci s tmavou škvrnou (zvyšky kvetu).
Nároky:
Rastie vo svetlých lesoch a lesných lemoch, v krovinách, pásme od pobrežia až do nadmorskej výšky okolo 1000 m. Rastlina je plne mrazuvzdorná a na stanovište pomerne nenáročná, preferuje vlhkejšie, polotienisté miesta a ílovitú či hlinitú pôdu. Chová sa pomerne agresívne a spôsobuje postupné vymiznutie bylinného poschodia či menších kríkov v tesnom okolí.
Využitie:
Ako okrasný a ozdobný ker,najmä na jeseň pre svoje farebné bobule, na vetrolamy, na živé ploty alebo ako svetlý tieň v otvorených kompozíciách. Listy, stonky a bobule sa používajú v tradičnej čínskej medicíne. Z bobúľ sa varí polievka, ktorá sa používa na liečenie hadieho sústa, dyzentériu a ako vermifúga.