Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Kalina siripútková (Viburnum lantana L.)

Rod: Kalina (Viburnum) | Čeľaď: pižmovkovité (Adoxaceae)

Pôvod:

Takmer celá Európa, na úplnom severe a juhu chýba. Ďalej rastie na Kaukaze, v Turecku, na západnej Sibíri a v Strednej Ázii.

Opis:

Opadavý ker (zriedkavo strom), 1-5 m vysoký, so sivou až šedohnedou, pozdĺžne ryhovanou borkou. Mladé vetvy sú lysé, tenké, žltohnedé až červenohnedé. Púčiky sú krátko stopkaté, špicaté, šupiny sú červenkastej alebo červenohnedé. Listy sú nepravidelne dlaňovito 3 (-5) laločné, v obryse okrúhle vajcovité, zelené, palisty sú niťovité, vzápätí opadavé. Kvetenstvom sú ploché chocholíkaté vrcholíky o priemere 5-10 cm. Stredové kvety sú malé, pravidelné, plodné; okrajové kvety sú väčšie, súmerné, biele až ružovkasté, sterilný. Kvitne od mája do júna.Plodom je červená guľovitá kôstkovica, ktorá dlho drží na kríkoch.

Nároky:

Rastie v pobrežných krovinách, v lužných lesoch, ale aj na krovinatých stráňach, na ťažších (ílovitých) pôdach. Znáša zatienenie, vyžaduje značnú pôdnu vlhkosť, rastie najmä na hlbších humóznych pôdach. Klimaticky veľmi odolná, znáša dymové plyny, ale do klímy veľkých miest nevhodná.

Využitie:

Vysádza sa pri spevňovaní brehov potokov a riek, využíva sa v sadovníctve pri parkových úpravách pre nápadné kvety, plody a šarlátové (až tmavo fialové) jesenné sfarbenie listov.V rezbárstve sa používa jej pevné žltkasté drevo. Kôra, kvety, šťava zrelých plodov a listy sú používané v ľudovej medicíne.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust