Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

kalina trojlaločná (Viburnum trilobum Marsh.)

Rod: Kalina (Viburnum) | Čeľaď: pižmovkovité (Adoxaceae)

Pôvod:

,,Americká brusnica“ vedecky známa ako Viburnum trilobum je pôvodom zo severnej Ameriky, od New Foundlandu na západ do Britskej Kolumbie, na juh do štátu Washington a na východ do severnej Virgínie.

Opis:

Široko vajcovitý pretiahnutý ker, konáre vzpriamenejšie postavené, vetvenia riedke, výška do 3 m. Listy široko vajcovité, 5-12 cm dlhé, 3laločné, laloky zašpicatené, stredný predĺžený a hrubo zubatý alebo ojedinele tiež celokrajový, zvrchu svetlo zelené, naspodku svetlejšie a trochu chlpaté, na jeseň sú zavčas karmínovo červené a dlho tak vytrvávajú, stopky 1-3 cm dlhé s plytkou brázdou. Kvety biele, v 7-10 cm širokých vrcholíkoch, tyčinky asi dvojnásobne tak dlhé ako koruna, peľnice žlté, kvitne máj až jún. Rastliny začínajú plodiť približne v piatich rokoch. Plody takmer guľovité až elipsoidné, 8-10 mm dlhé, šarlátovo-červené. Má drevité a rozvetvujúce sa korene a sivú drsnú kôru so šupinatou textúrou, ktorá po poškriabaní vonia skunkovite.

Nároky:

Vyskytuje sa v chladných vlhkých lesoch, na brehoch potokov v zalesnených oblastiach, v piesočnatých močiaroch a rozmočených húštinách, na okrajoch piesočných močiarov, v zalesnených močiaroch a v priekopách pri cestách. Rastlina je adaptabilná na rôzne pôdy a kyslosti, najlepšie sa jej však darí v neustále vlhkej, ale dobre priepustnej pôde.

Využitie:

Ovocie je kyslé a bohaté na vitamín C, dá sa konzumovať surové alebo uvarené do omáčky, ktoré sa podávajú k mäsu alebo k divine. Niekedy sa o nich hovorí ako o amerických brusniciach. Občas sapestuje ako okrasná krajinná rastlina.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust