Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Muchovník Bartramov (Amelanchier bartramiana /Tausch/M.J.Roem.)

Rod: Muchovník (Amelanchier) | Čeľaď: ružovité (Rosaceae)

Pôvod:

Pochádza z východnej Kanady a severovýchodného USA. Pomenovaný po Williamovi Bartramovi, americkom prírodovedcovi a bádateľovi, ktorý ho uviedol do Európy.

Opis:

Viackmenný ker, široko rozložitý, 0.5-3 m vysoký. Letorasty tenké, lysé a hnedé, listy vždy lysé, aj počas pučania, oválne až vajcovité alebo eliptické, príp. obvajcovité, 3-6 cm dlhé, pri pučaní trochu červenohnedé, inak tmavo zelené, rub svetlozelený. Sú jemne a ostro špicaté, 20-40 zubov na každej strane a 10-16 párov žiliek, stonky krátke. Kvety jednotlivo alebo po 3, čisto biele a sú až 25 mm široké, kvitne v máji. Plody sú oválneho alebo hruškovitého tvaru, na rozdiel od iných druhov tohto rodu, ktoré majú guľaté ovocie, a sú takmer čierne, srienisté, 10-15 mm hrubé.

Nároky:

Osídľuje rašelinové alebo močaristé húštiny, rašeliniská, krovinaté a horské svahy a zasahuje až do subalpínskeho pásma. Je vhodný pre ľahké (piesočné), stredné (hlinité) a ťažké (hlinité) pôdy a môže rásť v ťažkej ílovitej pôde. Vhodné pH: kyslé a neutrálne pôdy. Je to slnná až polotienna drevina. Obľubuje vlhkú pôdu.

Využitie:

Jedlé ovocie - surové alebo varené, obsahuje v strede niekoľko malých semien, je sladké a šťavnaté. Je možné ho pridávať do palaciniek alebo sušiť pre neskoršie použitie a je bohaté na železo a meď.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust