Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Zelkova ostrolistá (Zelkova serrata /Thunb./ Mak.)

Rod: Zelkova (Zelkova) | Čeľaď: brestovité (Ulmaceae )

Pôvod:

Pochádza zTaiwanu, Číny, Japonska, Kórei.

Opis:

Strom 15-25 (35) m vysoký, kmeň krátky, sivý a najčastejšie rozvetvený do mnohých postranných vetví.Koruna široká a okrúhla, vetvičky hnedočervené, lysé, tenké, prevísajúce.Listy vajcovito kopijovité, podlhovasto vajcovité alebo podlhovasto elipsovité, 30-75 mm dlhé, na dlhých výhonoch až 12 cm, zašpicatené, báza guľatá až srdcovitá, ostro pílkovité so špicatými zubami a všetky s malou štetinkami, 8-14 párov žiliek, zvrchu drsné a tmavo zelené, naspodku dosť hladké a svetlo zelenej, stopky 2-6 mm dlhé.Samičie kvety takmer sediace, asi 1,5 mm v priemere, samčie asi 3 mm v priemere.Plody guľovité, 2,5-4 mm hrubé.

Nároky:

Dobre rastie v humóznej vlhkejšej pôde na plne oslnenom až polotienistom a chránenom mieste. Mrazuvzdorná, vhodné sú ale teplejšie a chránené polohy, na suchom mieste rastie zle, na pôdach dobre zásobených vodou prirastá silno.

Využitie:

Vďaka väčšej náročnosti na vlahu nie je vhodná pre výsadbu do spevnených plôch v mestskom prostredí, používa sa do otvorených pôd, prípadne zelených pásov, na zasolenie nie je citlivá. Zelkova je najznámejším a najobľúbenejším druhom v bonsajovej tvorbe.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust