Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Muchovník hladký (Amelanchier laevis Wieg.)

Rod: Muchovník (Amelanchier) | Čeľaď: ružovité (Rosaceae)

Pôvod:

Rastie na východe Severnej Ameriky.

Opis:

Je to krík až strom s malebne pretiahnutou a rozložitou korunou, až 9 m vysoký, borka v starobe pozdĺžne popraskaná, letorasty tenké, lysé, hnedé až červenkasté. Listy tuhé, oválne až vajcovité, pri pučaní meďnato červené, inak tmavo zelené, 3-7 cm dlhé, jemne ostro pílkovité, majú 12-17 párov žiliek, báza okrúhla až ľahko srdcovitá, na každej strane 35-45 zubov. Kvety v dlhých, bohatých, 4-12 cm dlhých strapcoch, korunné lístky podlhovasté, čiarkovité, 10-22 mm dlhé, kvitne v máji. Plody guľovité, purpurové až čierne, 16-18 mm hrubé, osrienené.

Nároky:

Vytvára suché až vlhké húštiny, okraje lesov a okraje močiarov v chladných roklinách a na stráňach. Prirodzený v Británii na ľahko kyslých pôdach. Vhodný je pre ľahké (piesočné), stredné (hlinité) a ťažké (hlinité) pôdy a môže rásť aj v ťažkej ílovitej pôde. Vhodné pH: kyslé a neutrálne pôdy a môže rásť vo veľmi kyslých pôdach. Je to slnná až polotienna drevina. Obľubuje vlhkú pôdu.

Využitie:

Jedlé ovocie - surové alebo varené, je šťavnaté a sladké, jedná sa o jedno z najkrajších plodov rodu. Je možné ho sušiť aj na zimné použitie a je bohaté na železo a meď.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust