Pôvod:
Vyskytuje sa predovšetkým v centrálnej a juhovýchodnej časti Severnej Ameriky, avšak druhotne sa rozšíril aj do mnohých ďalších častí tohto kontinentu. A tak v súčasnosti ho nájdeme v oblasti od kanadskej Manitoby až po severomexické štáty Chihuahua a Sonora, v smere na západ preniká až do Kalifornie, na východe zasahuje až do Nového Anglicka. Do Európy bol privezený v roku 1724. Jedná sa o invazívny druh, vytláča pôvodnú vegetáciu.
Opis:
Ker dekoratívneho vzhľadu, zvyčajne málo rozkonárený, dorastajúci do výšky 1 až 4 metre. Listy sú striedavé, nepárno perovité, mnohojarmové, dlhé až 30 cm. Jednotlivé lístky sú elipsovité, na vrchole len mierne zaoblené. V júni až júli tvorí dlhé súkvetia fialových alebo bielych kvetov, usporiadaných v strapcoch 5 až 17 cm dlhých. Jeden strapec môže obsahovať 30 až 80 kvetov. Plodom je struk.
Nároky:
Ide o rýchlo rastúci ker s nízkymi nárokmi na podmienky prostredia. Znáša aj sucho, nízke úhrny zrážok a menej výživné pôdy. Ľahko zakoreňuje aj z malého odrezka z konára alebo z kúska koreňa v pôde a tým dokáže rýchlo zabrať veľkú plochu. Okrem vegetatívneho rozmnožovania je pri tomto druhu významné aj rozširovanie generatívne (semenami). Patrí skôr medzi teplomilnejšie druhy. Rozširuje sa v okolí vodných tokov, kde tvorí rozsiahle porasty, tiež v okolí polí a na rumoviskách.
Využitie:
Pestuje sa občas v parkoch, využíva sa do výsadieb na spevňovanie svahov, najčastejšie sa vysádza v teplejších oblastiach. Za kvetu je hojne vyhľadávaný včelami. Celá rastlina je mierne jedovatá.