Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Arália mandžuská (Aralia mandshurica Rupr. et Maxim.)

Rod: Arália (Aralia) | Čeľaď: aralkovité (Araliaceae)

Pôvod:

Pôvodným areálom je východná Ázia - Čína, Japonsko, Kórea, Mandžusko.

Opis:

Je to krík či malý strom, 150-300 cm vysoký, zriedkavo až 5 m, kmienky majú početné ostne. Listy až 1 m dlhé, dvakrát alebo zriedkavo trikrát sperené, lístky zvyčajne vajcovité, zriedkavo elipsovité, zvrchu bledo zelené, lysé alebo so štetinovitými chlpmi zvyčajne sústredenými na žilkách, naspodku sivé a svetlé. Okolíky obojpohlavných kvetov 12-20 mm široké a so stopkami 4-8 mm, kvetenstvo husto veľké, odstávajúce, žlto chlpaté. Plody 3-5 mm široké a modročierne.

Nároky:

Vo svojej domovine obýva lesy na bohatých, dobre zvlhčených svahoch v nadmorských výškach 900 - 2 000 m. Vhodná je pre ľahké (piesočné), stredné (hlinité) a ťažké (hlinité) pôdy, obľubuje dobre priepustnú pôdu a môže rásť v nutrične chudobnej pôde. Vhodné pH: kyslé, neutrálne a zásadité pôdy. Je to slnná až polotienna drevia. Obľubuje vlhkú pôdu. Tiež je dosť mrazuvzdorná, ak ju mráz poškodí, je schopná sa regenerovať.

Využitie:

Veľmi ozdobná drevina, avšak zriedkavo využívaná, pripomína vzhľadom palmy. Mladé výhonky sa konzumujú ako varené, môžu sa tiež blanšírovať a použiť do šalátov.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust