Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

jedľa srienistá (Abies concolor 'Compacta')

Rod: Jedľa (Abies) | Čeľaď: borovicovité (Pinaceae)

Pôvod:      

Compacta je odroda jedle srienistej už z roku 1891, kedy ju prvýkrát opísal botanik Ludwig Beissner z nemeckého Ludwigslust a nazval violacea Compacta. Avšak v predaji bola až od roku 1923. Pretože na trhu medzitým kraľovala podobne vyfarbená ale vzrastná selekcia s názvom violacea, pre jednoduchosť moderná dendrológia uznala jednoslovné pomenovanie Compacta za dostačujúce.

Opis:

Compacta akoby z oka vypadla odrode violacea v zakrpatenej forme. Táto malá odroda nesie tiež nápadne svetlé, modro-strieborné ihlice, ktoré sú príjemne mäkké na dotyk. Sú kosákovito vzpriamené, mladé jarné prírastky výrazne striebristé a zrelé len o stupeň sýtejšie, takže v záhrade svieti po celý rok. Rastie veľmi pomaly, len asi 5-8 cm za rok a v desiatich rokoch máva okolo jedného metra výšku a asi polovičnú šírku. Habitus je hustý, sprvu vzpriamený a pomerne pravidelný do typicky jedľového tvaru vianočného stromčeka, ale s vekom sa začína viac rozkladať. Pre udržanie symetrie, ak sa vyžaduje, je dobré stromček ľahko tvarovať strihom, najlepšie zjari pred rašením. Strihať môžete až tam, kde má vetva ihlice, hlbšie nie.

Nároky:

Vyhovuje jej takmer akákoľvek priepustná pôda, prednostne vlhká ale nikdy mokrá, bohatá na živiny. pH reakcia môže byť od kyslej, cez neutrálnu až k mierne alkalickej. Akonáhle zakorení, výborne zvláda aj dlhšie obdobie sucha a horúco. Pre najlepšiu farbu ihličia ju vysaďte do plného slnka alebo len mierneho polotieňa. Plne mrazuvzdorná do cca -40 ° C.

Využitie:

Vysádza sa ako výrazný solitér, je vhodná aj do vonkajších nádob.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust