Pôvod:
Táto ostrá, statná drevina dostala najrôznejšie názvy, od „Diablovej palice“ po „Herkulov kyjak“. Pochádza zo Severnej Ameriky, kde sa rozprestiera od južného New Yorku až po Floridu a Texas v USA.
Opis:
Je to ker alebo strom až 10 (-15) m vysoký, kmeň až 25 cm hrubý, kmienky, konáre aj listy silne ostnaté, vetvy veľmi hrubé, strnulé, šedožlté. Listy tmavo zelené, 40-80 cm dlhé, stopky 25-30 cm dlhé, často ostnaté, lístky na rube sivé, na líci ostnaté, a sú vajcovité. Kvety biele vo veľkých koncových podlhovastých latách, po 15-40 v okolíku, kvitne od augusta do septembra. Plody čierne, okrúhle až vajcovité, 6 mm veľké, 5-hranné.
Nároky:
Vhodná pre ľahké (piesočné), stredné (hlinité) a ťažké (hlinité) pôdy a môže rásť v nutrične chudobnej pôde. Vhodné pH: kyslé, neutrálne a zásadité pôdy. Môže rásť v plnom tieni (hlboké lesy) alebo v polotieni (svetlé lesy). Obľubuje vlhkú pôdu.
Využitie:
Exoticky vyzerajúca drevina, pestuje sa od roku 1688. Jej korene, aj keď sú jedovaté, používali kmene Cherokee, Chocktaw a Rappahannock na liečbu rôznych chorôb od reumatizmu po vredy.