Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Vlkovec veľkolistý (Aristolochia durior Hill)

Rod: Vlkovec (Aristolochia) | Čeľaď: podražcovité (Aristolochiaceae)

Pôvod:      

Pôvodom severoamerický druh vyskytujúci sa v oblasti od juhovýchodnej Kanady (južné Ontario) cez severovýchod USA (Pennsylvania, západná Virginia) až po severnú Georgiu (oblasť Blue Ridge Mountains). Pestuje sa v mnohých oblastiach sveta, do Európy bol dovezený v roku 1783.

Opis:

Vlkovec obyčajný je drevitá liana dosahujúca dĺžky 3-5 (-20) m so striedavými, stopkatými, srdcovitými, drobne pílkovitými listami bez prílistkov. Kvety sú v pazušných zväzkoch, s malým listeňom na stopkách, obojpohlavné, súmerné, so žltým okvetím, zrasteným z troch lístkov, so šiestimi tyčinkami zrastenými so spodným semenníkom. Kvitne od mája do júla, hmyz pri opelení býva v kvete po nejaký čas uväznený. Plod je hruškovitá tobolka.

Nároky:

Druh znáša aj stredoeurópske klimatické podmienky, pestuje sa u nás predovšetkým v teplejších oblastiach. Rastie pri viniciach a iných krovinatých zárastoch, pri cestách, na okrajoch lesov a v riedkych lesoch.

Využitie:

U nás dosť často pestovaný, hlavne v teplejších oblastiach, prevažne na krytie stien, mreží, stĺpov alebo altánkov. Je to výborná dekoratívna liana, je nutné však vybudovať opornú konštrukciu, pretože sa nemá ako prichytiť.

Pôvodní Američania používali odvar z koreňa tejto rastliny v tradičnej medicíne.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust