Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Dráč amurský (Berberis amurensis Rupr.)

Rod: Dráč (Berberis) | Čeľaď: dráčovité (Berberidaceae)

Pôvod:

Pochádza z Japonska, Kórei, ruského Ďalekého východu a častí Číny. Je pomenovaný po rieke Amur, ktorá je súčasťou hranice medzi Ruskom a Čínou.

Opis:

Opadavý ker, strnulo vzpriamený a riedko rozvetvený, 2-4 m vysoký, letorasty ryhované, v druhom roku šedé, tŕne 3-5 dielne, 1-2 cm dlhé. Listy sú eliptické, tenké ako papier, dlhé až 10 cm, okraj so 40-60 tŕnistými zúbkami na každej strane. Kvety svetložlté, v 10-25 početných, 4-10 cm dlhých strapcoch, kvitne v máji. Bobule sú červené, podlhovasté, asi 10 mm dlhé.

Nároky:

V pôvodnom areáli rastie prirodzene v húštinách, na okrajoch lesov i brehoch potokov. Uprednostňuje teplú vlhkú hlinitú pôdu a ľahký tieň, ale nie je nijako náročný a uspeje ako v ľahkých tak aj v ťažkých hlinitých pôdach.

Využitie:

Všetky časti rastliny obsahujú alkaloid berberín - ten je najviac koncentrovaný v koreňoch, stonkách a vnútornej kôre a najmenej koncentrovaný v plodoch. V malom množstve má berberín množstvo účinných liečivých aplikácií, ale v nadmernom množstve môže spôsobiť zvracanie, znížený krvný tlak, zníženú srdcovú frekvenciu, letargiu a ďalšie nepriaznivé účinky.

Plody väčšiny, ak nie všetkých druhov tohto rodu, sú viac či menej jedlé a je ich možné konzumovať vo väčšom množstve, pretože hladiny berberínu v bobuliach sú veľmi nízke.

Rastliny sa dajú veľmi ľahko orezávať a dajú sa pestovať ako takmer nepreniknuteľný živý plot.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust