Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Dráč bielolistý (Berberis candidula C.K.Schneid.)

Rod: Dráč (Berberis) | Čeľaď: dráčovité (Berberidaceae)

Pôvod:

Pochádza z Číny, z provincií Hupeh a Sichuan.

Opis:

Dráč bielolistý je veľmi obľúbený, vždyzelený, hustý, poliehavý ker. V dospelosti, asi po 10 rokoch rastu, dorastá do výšky približne 1 m a šírky 2-3 m. Drobné úzke lesklé listy má podlhovasté, tmavozelenej farby a na rube biele, zakončené sú drobnými ostňami. Neskoro na jar vytvára žiarivo žlté, ktoré sú trochu guľovité, jednotlivé a na štíhlej stopke. Bobule sú elipsoidné, dlhé až 10 mm.

Nároky:

Táto odroda je vhodná na slnečné stanovište a do polotieňa, pôda je vhodná dobre priepustná a vlhká, s typom pôdy nie je náročný. Vetvy majú tŕne a tým môžu ochrániť záhradu pred neželaným zverom. Ker nemá problémy so silným vetrom, znečisteným ovzduším a mrazom.

Využitie:

Používame na vytvorenie nízkych živých plotov na miestach, kde si želáme zabrániť prístupu osôb a zvierat. Výborne sa hodí na tento účel, lebo jeho lístky a konáriky majú drobné tŕne. Používa sa na pokrytie pôdy namiesto trávnika najmä na miestach, kde nemáme záujem kosiť trávnik alebo chceme predísť jeho pošliapaniu. Vďaka svojej hustote sa tento krík stáva útočiskom a domovom drobného vtáctva.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust