Hrádocké arborétum

Študijná plocha SOŠ lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

Chránený areál, Kultúrna pamiatka

Lesnícky významné miesto

Dráč Gagnepainov (Berberis gagnepainii C.K.Schneid.)

Rod: Dráč (Berberis) | Čeľaď: dráčovité (Berberidaceae)

Pôvod:

Pochádza z Číny, z provincií Guizhou, Hubei, Sichuan, Yunnan; viac než tento pôvodný druh sa v kultúre častejšie pestuje var. Lanceifolia.

Opis:

Je to vždyzelený ker, ktorý dorastá do výšky 80 cm a šírky asi 1,5 m. Elegantný listnatý ker, ktorý jediný v zime nadobúda a zachováva si žiarivo červenú farbu listov. Je bohato rozkonárený, veľmi odolný a stálozelený. Ma tmavé zahrotené lesklé listy, ktoré sú v mladosti bronzovo červené a neskôr sa menia na zelené s modrozelenou spodnou stranou. V máji kvitne krehko krásnymi žltými guľovitými kvietkami. Na jeseň vytvára čierne bobuľky, ktoré obľubujú vtáci.

Nároky:

Rastie v húštinách, lesných okrajoch, po stranách skál v nadmorských výškach od 700 do 2 800 metrov. Najlepšie rastie na slnečnom stanovišti, na vlahu je nenáročný. Dobre znáša akúkoľvek aspoň priemerne kvalitnú pôdu v tieni alebo na slnku.

Využitie:

Rastlina sa často pestuje ako ozdoba v záhradách, kde sa z nej dá urobiť nepreniknuteľný živý plot. Rovnako ako všetky druhy, má lekárske využitie a má jedlé ovocie - aj keď je to jeden z najmenej chutných.

Partneri a sponzori

ŽSK
SOŠLD
Mesto LH
CSWeb
Národný trust